Různé problémy se zdravím, kůží, váhou, pohodou dříve nebo později přinutí člověka přemýšlet o správné výživě. Správná výživa není vždy přísná dieta, absence dobrot ve stravě, trápení a nucení. To je způsob života, ke kterému je třeba přistupovat vědomě.
Zdravá výživa je základem, na kterém se staví celkový zdravý a energický stav organismu, výborná nálada, vnější přitažlivost a výkonnost.
Zásady správné výživy
Pestrost stravy. Chcete-li zhubnout, nemusíte jíst pouze kefír a okurky! Jídelníček by měl být chutný, zdravý, pestrý.
Denní příjem kalorií by měl být rozdělen do tří hlavních jídel a jedné nebo dvou svačin. Snídaně – 30 %, oběd – 35 %, večeře – 25 %, dvě svačiny – 10 %.
Většinu jídelníčku by měly tvořit přírodní produkty, bez umělých přísad, cukru a sladidel.
Strava by přitom měla zapadat do norem kalorií, bílkovin, tuků, sacharidů, pokud máte kromě přechodu na správnou výživu za úkol upravit svou váhu.
Existuje několik dalších zásad, které vám pomohou změnit váš jídelníček k lepšímu:
- pijte dostatečné množství (alespoň 2 litry denně) čisté vody;
- jíst, když začnete pociťovat hlad – je velmi důležité jíst přesně tehdy, když máte hlad;
- dobře žvýkejte každé sousto, a ještě víc než to, jez pomalu vědomě;
- jíst v klidném stavu;
- jíst vsedě, nejlépe s oběma nohama na podlaze;
- aktivně se pohybovat po celý den;
- jíst čerstvě připravené jídlo;
- jíst více vlákniny – čerstvé ovoce a zeleninu;
- jezte ryby alespoň 2x týdně, abyste získali omega 3 mastné kyseliny z potravy.
Jak začít s přechodem na správnou výživu
Vyloučit neprospěšné tělu potraviny obsahující tzv. „prázdné kalorie“. Jedná se o pečivo, cukrovinky, sladkosti, uzeniny a polotovary, majonézy, omáčky.
Vyloučit alkohol. Některé studie ukazují, že takové nápoje ovlivňují neurony v mozku, které jsou zodpovědné za chuť k jídlu. Čím více člověk pije, tím více jí. Také příjem alkoholických nápojů je často doprovázen různými pochutinami, občerstvením, což je vysoce nežádoucí.
Sledujte vodní bilanci. Každý den musíte vypít alespoň 1,5 litru čisté vody. Přibližná rychlost se vypočítá podle vzorce: 30 mililitrů na kilogram ideální hmotnosti.
Sestavte si dietní plán. Jak již bylo zmíněno, je nutné rozdělit denní obsah kalorií do více jídel. Pro každé jídlo nastavte nejvhodnější čas a dodržujte ho. Harmonogram by měl být pro všechny dny přibližně stejný.
Získejte sílu a trpělivost. Přechod na nový životní styl může být obtížný.
Ve skutečnosti je proces změny návyků nesmírně složitý. Obvyklá rada nepomůže. Nečtěte recenze hubnutí na internetu o kouzelných dietách. Ve skutečnosti jsou jen dvě procenta lidí schopna zhubnout sami, bez újmy na zdraví, doma. Ve všech ostatních případech je nutná kvalifikovaná pomoc specialistů na hubnutí. Jsou to odborníci na výživu, psychologové a osobní poradci.
Správný přechod je založen na následujících principech:
Určitě si dejte snídani. Obvykle ti, kteří se zřeknou ranních jídel, jedí více během dne. Snídaně by měla být vyvážená, obsahovat bílkoviny, tuky a sacharidy.
Nevylučujte večeři. Je to stejně důležité jako snídaně. Jediná věc je, že je nutné z ní odstranit těžké, mastné, vysoce slané potraviny, protože to může nepříznivě ovlivnit trávicí procesy, způsobit nepohodlí, těžkost a nadýmání.
Naučte se počítat kalorie, bílkoviny, tuky, sacharidy. Aplikaci můžete používat v telefonu nebo online zdrojích.
Lidé, kteří chtějí zhubnout, obvykle přecházejí z jednoho extrému do druhého a vystavují tělo vážnému stresu.
Zde jsou hlavní chyby při hubnutí:
Nadměrné snížení příjmu kalorií. Pro hubnutí stačí snížit spotřebu o 10-15 procent. Normální a nejmírnější je ztráta 1 kg za týden.
Vynechávání snídani nebo večeři.
Dodržování různých diet, zejména vysoceproteinových nebo nízkosacharidových.
Hlavním pravidlem hubnutí je rovnováha. Ve výživě, v tréninku, v kosmetických procedurách. Jedině tak se zbavíte přebytečných kilogramů bez újmy na zdraví a následně budete mít stálý výsledek.
Jak sestavit správný jídelníček, na co si dát pozor
Chcete-li správně sestavit jídelníček, musíte vzít v úvahu všechny své vlastnosti. Univerzální jídelníček neexistuje, stejně jako neexistují identičtí lidé. Například standardní jídelníček nebude vyhovovat člověku s intolerancí lepku, jelikož jej obsahuje. Nejprve musíte zjistit, jaká omezení nebo jednotlivá onemocnění mohou ukládat tuk a podle nich si upravit jídelníček. Nejraději se poraďte s lékařem nebo odborníkem na výživu.
Související článek: Jak zrychlit metabolismus, aniž byste si odepírali sladkosti