Blahodárné vlastnosti ořechů jsou nepopiratelné a jsou známy již od starověku. Je ale nesmírně důležité přesně vědět, které ořechy jsou obzvláště zdravé, jak je správně vybírat a jak je konzumovat.
Fakta
- Ořechy jsou bohaté na fytoestrogeny – rostlinné analogy ženských pohlavních hormonů. To pomáhá milovníkům ořechů zůstat mladí, muži i ženy. Milovníci ořechů si chrání cévy před rozvojem aterosklerózy, buňky imunitního systému před zničením, kloubní chrupavky před vyčerpáním, zlepšují stav kůže, vlasů, rohovky a očních čoček.
- Ořechy dodávají lidskému tělu vlákninu, vitamíny skupiny B a tokoferoly, které jsou velmi důležité pro nastolení metabolických procesů. Pravda, vitamín E má smysl hledat pouze v syrových oříšcích – při tepelné úpravě se ničí.
- Tělo nedokáže strávit více než 100 gramů ořechů najednou. Pravda, pro vegetariány jsou ořechy zdrojem bílkovin, podobným složením aminokyselin jako živočišné bílkoviny. Potřebují je jíst častěji, ale opět v malých porcích.
- Semena rostlin, díky velkému množství minerálních solí ve složení, zajišťují nepřetržitou činnost srdce, imunitního systému, podporují činnost štítné žlázy, brzlíku a pohlavních žláz. Díky obsahu inhibitorů proteáz mohou ořechy dokonce zpomalovat růst nádorů.
- Energetická hodnota většiny ořechů je velmi vysoká: 100 gramů ořechů obsahuje více než 550 kcal.
Zdravotní benefity ořechů
Mandle
Obsahují vlákninu, bílkoviny, vápník, zinek, hořčík, draslík, fosfor, měď, železo a některé vitamíny skupiny B. Mimochodem, mandlová jádra rozemletá na prášek, naplněná vodou, mohou nahradit mléko těm, kteří z nějakého důvodu nemůže konzumovat mléčné výrobky. Toto „mléko“ má vysoký obsah vápníku a vitamínu E.
Lískové ořechy
Velmi výživné – asi 700 kcal. Pomáhají udržovat kardiovaskulární zdraví, zlepšují funkci mozku, snižují hladinu cukru v krvi, pomáhají předcházet rakovině a bojovat proti obezitě. Užitečné pro udržení krásné pokožky a vlasů.
Vlašské ořechy
Obsahují hodně bóru, nezbytného pro udržení mozku, kostí a chrupavek v funkčním stavu. Díky beta-sitosterolu snižují riziko rozvoje aterosklerózy zejména koronárních a mozkových tepen. Pravidelná konzumace vlašských ořechů (ale ne více než sedm denně) pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi, krevní tlak, pomáhá zhubnout nadváhu a snižuje riziko rakoviny prostaty a prsu.
Kešu ořechy
Posilují srdce a cévy, zlepšují stav vlasů a pokožky, vyživují oční rohovku a snižují hladinu cholesterolu. Doporučeno pro diabetes 2. typu. Májí příznivý vliv na vývoj mozku.
Pekanové ořechy
Doporučuje se při častých křečích. Pekanové ořechy obsahují také vzácný vitamín B3, který v kombinaci se sterolem chrání před tvorbou plaků na cévách a pomáhá bojovat proti únavě.
Pistácie ořechy
Mají celkově posilující a stimulační účinek. Díky zvýšenému obsahu vitaminu B6 se doporučují ženám v období menopauzy a pomáhají normalizovat hormonální hladinu.
Piniové oříšky
Posílení tepen a zlepšení funkce srdce. Dodávají energii a zároveň potlačují chuť k jídlu, zvyšují hladinu hemoglobinu v krvi a zlepšují vidění. Norma je 2–3 polévkové lžíce denně.
Kaštan
Vynikající zdroj vitamínu C a kyseliny listové. Kaštany lze jíst často kvůli jejich nízkému obsahu tuku. 100 gramů kaštanů obsahuje pouze 170 kcal.
Související článek: Nejíst po 18. hodině a hubnout?