Obezita je komplexní metabolická porucha charakterizovaná nadměrným ukládáním tuku v tukové tkáni. Obezita není jen kosmetický problém, ale zvyšuje i riziko problémů, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a hypertenze. Nejzávažnější stupeň obezity (morbidní obezita) vždy způsobuje zdravotní problémy související s hmotností.
Příčiny
Přestože tělesnou hmotnost ovlivňují různé genetické, behaviorální a hormonální faktory, obezita se vyvíjí, když během běžných denních aktivit konzumujete více kalorií, než spálíte. Vaše tělo ukládá tyto extra kalorie jako tuk. Obezita vzniká jako důsledek kombinace neaktivního způsobu života, špatné stravy a vlivu řady predisponujících faktorů, mezi které patří:
- Genetika. Množství tukové tkáně v těle a její rozložení, metabolické charakteristiky a rychlost spalování kalorií při fyzické aktivitě jsou dány geneticky.
- Rodinný životní styl. Obezita se vyskytuje spíše v rodinách. Pokud je jeden nebo oba vaši rodiče obézní, zvyšuje se vaše riziko vzniku obezity. Je to dáno nejen genetickými faktory, ale také tím, že rodinní příslušníci mívají podobné stravovací a pohybové návyky.
- Neaktivní životní styl. Pokud se moc nehýbete, nespálíte tolik kalorií. Často konzumujete více kalorií, než vydáte při běžných denních činnostech. Některé zdravotní problémy, jako je artritida, mohou vést k omezení fyzické aktivity, která přispívá k nárůstu hmotnosti.
- Nezdravé stravování. Příliš mnoho kalorického jídla, nedostatek zeleniny a ovoce, zneužívání rychlého občerstvení, vysoce kalorické nápoje a příliš velké porce jídla způsobují obezitu.
- Některé léky. Některé léky mohou způsobit přibírání na váze, pokud při jejich užívání nedodržujete dietu nebo necvičíte. Mezi tyto léky patří některá antidepresiva, antidiabetika, antikonvulziva, antipsychotika, steroidy a betablokátory.
- Stáří. Obezita se může objevit v jakémkoli věku, dokonce i u malých dětí. S přibývajícím věkem však hormonální změny a méně aktivní životní styl zvyšují riziko obezity. Navíc s věkem se množství svalové tkáně v těle spíše snižuje. To vede ke snížení metabolismu a snížení potřeby kalorií, což ztěžuje udržení normální hmotnosti.
- Těhotenství. Během těhotenství žena nutně přibírá. Po porodu je pro mnoho žen těžké shodit přebytečná kila. Zvýšení hmotnosti po těhotenství může způsobit obezitu.
- Nedostatek spánku. Příliš málo nebo příliš mnoho spánku může způsobit hormonální změny a vést ke zvýšené chuti k jídlu. Navíc můžete začít toužit po potravinách s vysokým obsahem kalorií a sacharidů, což může také přispět k nárůstu hmotnosti.
Kvalita života
Obezita výrazně snižuje kvalitu života. Možná nebudete schopni dělat věci, které jste dělali dříve a které vám přinášely potěšení. Můžete se začít vyhýbat společnosti. Lidé s nadváhou mohou dokonce čelit diskriminaci. Kromě toho následující problémy, tak či onak související s obezitou, mohou negativně ovlivnit kvalitu života:
- Deprese
- Postižení
- Sexuální problémy
- Hanba a vina
- Společenská izolace
- Nízký pracovní výkon
To nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat, je prodiskutovat své obavy otevřeně a upřímně se svým lékařem. V některých případech vás může odkázat na odborníka na obezitu, terapeuta, dietologa nebo odborníka na výživu.
Léčba
Cílem léčby obezity je dosažení a udržení normální hmotnosti. Možná budete muset spolupracovat s týmem zdravotníků, včetně dietologa, psychoterapeuta nebo specialisty na obezitu. Pomohou vám uvědomit si a změnit své stravovací a behaviorální návyky.
Všechny programy na hubnutí vyžadují změnu stravovacích návyků a zvýšení fyzické aktivity. Které možnosti léčby jsou pro vás vhodné, závisí na vaší úrovni obezity, vašem celkovém zdravotním stavu a vaší ochotě účastnit se léčby.
Snížení příjmu kalorií a vytvoření zdravých stravovacích návyků jsou zásadní pro léčbu obezity. Zpočátku můžete hubnout velmi rychle, ale nejbezpečnější je hubnout pomalu a postupně po dlouhou dobu. Pokud navíc budete hubnout pomalu, shozená kila se nevrátí.
Související článek: Správná výživa: plánování jídelníčku