Velká zátěž, obrovské množství informací, nadměrné nároky – mozek se dříve nebo později začne vařit. Potřebuje odpočinek: k tomu bude pro někoho užitečné projít se v tichu, pro někoho – vyhodit své myšlenky na papír, sledovat kolemjdoucí nebo jen nemyslet na nic.
A co fyzická aktivita? Je dobrá pro celé tělo, včetně mozku. Pravidelný a středně intenzivní trénink dokáže normalizovat spánek, vyrovnat se se stresem, zlepšit paměť a kognitivní schopnosti. Sport pomáhá vyčistit hlavu od zbytečných myšlenek.
Proč sport je užitečný?
Existují dva typy stresu: pozitivní (eustres) a negativní (distres). Tréninkový proces patří k eustresu a nastartuje proces adaptace těla. Čím pravidelněji cvičíte, tím snáze se vypořádáte se stresem v každodenním životě.
Vzpomeňte si, kolikrát jste šli na trénink bez síly a nálady a odcházeli odpočatí a šťastní.
Všechno je to o chemii mozku. Fyzická aktivita stimuluje uvolňování dopaminu, endorfinu, serotoninu a oxytocinu. Možná jste slyšeli, že se jim říká „hormony štěstí“.
Není nutné zvedat činky a běhat maratony každý den, hlavní je pravidelně cvičit a dbát na to, aby se tělo zotavilo.
Jak správně trénovat?
Při tréninku se snažte nenechat rozptylovat telefonem, myšlenkami na práci a problémy. Při cvičení se zaměřte na to, jak se vaše tělo pohybuje, abyste se zklidnili a vytěžili z tréninku maximum.
Při běhu kontrolujte každý pohyb a dech. Pokud vám to nepomůže „vypnout“, zkuste si počítat opakování, kroky nebo tempo pohybu, abyste si nenechali šanci se ztratit a rozptýlit.
Jak si po cvičení zrelaxovat?
Po tréninku si dopřejte čas na regeneraci: chladnou sprchu, oblíbený proteinový koktejl, procházku. Snažte se nespěchat a nechte svůj sympatický nervový systém, který byl aktivovaný při tréninku, snížit aktivitu a aktivovat parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za zklidnění a relaxaci.
Dobrá pomoc ke zklidnění a vyrovnání se se stresem jsou meditace, dechové cvičení, jóga, strečink a plavání. Ujistěte se, že si vyberete taková cvičení, která přinášejí potěšení a způsobují hrdost na vykonanou práci.
Postarejte se o své nervy. Hlavní je včas si všimnout, že jste napjatí, a začít stres řešit v raných fázích, abyste problém nezhoršili.
Související článek: Jak se donutit cvičit?